Návody, Povrchová ochrana

Bublinky v laku pri lakovaní vysokého lesku a ako im predísť

Poznáte to – pripravíte si dielce, dáte si záležať pri brúsení základu a tešíte sa až nastriekate vrchný lak. Zarobíte zmes podľa technického listu a idete lakovať. nalakujete dielec a – bublinky v laku. V lepšom prípade si to všimnete pri prvom diely, v horšom si poviete, že bublinky ai zmyznú a nalakujete celú zákazku. Na druhý deň Vás čaká nemilé prekvapenie v podobe bublinkového povrchu a Vám neostáva nič iné ako dielce obrúsiť a zahájiť lakovací proces odznova.

Avšak kde sa mohla stať chyba? Bol pokazený lak? Nebolo tužidlo po záruke?

Dôvodov môže byť viacero no jeden je najčastejší. Vysoká teplota. Pri vyššej aplikačnej teplote dochádza k rýchlemu odparovaniu rozpúšťadiel počas lakovania a chemické procesy tvrdnutia nemajú dostatočný čas na svoj plynulý priebeh.

Ako správne zarobiť zmes pre lakovanie vysokého lesku pri vyššej teplote?

Štandardná zmes (zima, jar, jeseň)

Použijeme vysokoleský krycí lak v odtieni NCS alebo RAL – ICRO PGSL0330A alebo transparentný vysokolesklý lak ICRO VPLU0330 a natužíme ho tužidlom INUR0330, 100% k váhe laku. Do zmesy pridáme 30 až 40% stredne rýchleho riedidla DILS000N.

Zmes pre teplejšie mesiace a teploty nad 25°C

Použijeme vysokoleský krycí lak v odtieni NCS alebo RAL – ICRO PGSL0330A alebo transparentný vysokolesklý lak ICRO VPLU0330 a natužíme ho pomalým tužidlom INUR0396, 70 až 100% k váhe laku. Do zmesy pridáme 30 až 40% pomalého riedidla DILL0322.

Zmes pre teplejšie mesiace a teploty nad 30°C

Začneme tým, že si pripravíme zmes riedidla. Zmiešame pomalé riedidlo DILL0322 v rovnakom pomere s retardantom DILS0ACL. Použijeme vysokoleský krycí lak v odtieni NCS alebo RAL – ICRO PGSL0330A alebo transparentný vysokolesklý lak ICRO VPLU0330 a natužíme ho pomalým tužidlom INUR0396, 70 až 100% k váhe laku. Do zmesy pridáme 30 až 40% predom pripravenej zmesi riedidieľ.  Ak by  nám lak stále bublinkoval , je možné namiesto zmesi riedidieľ nasadiť priamo len retardant DILS0ACL v množstve 30 – 40%.

 

Ak by lak stále bublinkoval, je lepšie nechať lakovanie na ráno keď sú teploty nižšie.

Je potrebné si uvedomiť, že brdením reakcie bude potrebná dlhšia doba na finálne vyschnutie laku pred leštením. Doporučujeme minimálne 48 hodín schnutia pred začatím leštenia.

Ak by ste potrebovali poradiť, neváhajte nás kontaktovať.